Možno si práve prvýkrát zakladáte podnikateľský účet a vôbec netušíte, aké možnosti máte. Nie všetky kritériá, ktoré banka ponúka, sú pre každého podnikateľa relevantné – a preto je potrebné jednotlivým kritériám prisúdiť dôležitosť a podľa toho výber banky uskutočniť. Ako na to?

Začínate podnikať? Poradíme, aký účet v banke si otvoriť
(zdroj: unsplash.com)

Podnikateľ alebo živnostník

Hneď na začiatku je dôležité vedieť rozlíšiť medzi účtom pre právnickú osobu (ako je napr. s.r.o.) alebo fyzickú osobu podnikateľa (ak ide o živnostníka). To, čo je zahrnuté v balíku služieb pri podnikateľskom účte pre fyzickú osobu, nemusí byť aj v balíku pre podnikateľský účet právnickej osoby. Ide napríklad o počet automatizovaných transakcií. Na druhej strane, ak ste pri svojom osobnom účte zvyknutí, že v poplatku za jeho vedenie máte zahrnuté rôzne typy transakcií, pri podnikateľskom účte bývajú obvykle spoplatnené. Týka sa to napríklad prijatých platieb, platieb kartou u obchodníka, pripísanie platby na účet, zadanie príkazu cez internet banking a podobne.

Zvážte, na čo účet potrebujete

Pri výbere svojho podnikateľského účtu by ste mali v prvom rade pozerať najmä na potreby svojho podnikania. Pre niekoho môže byť prioritou úverové financovanie, pre niekoho jednoduchosť a digitalizácia služieb, pre niekoho bezpečnosť. Účet by mal pre podnikateľa slúžiť hlavne na to, aby mohol platiť za nákupy, prijímať tržby, vyplácať mzdy a iné. Využiť môžete aj kombináciu osobného a podnikateľského účtu v tej istej banke, ktorá obvykle poskytuje v takomto prípade zľavy napríklad na cestovné poistenie, osobný účet a iné produkty.

Pozerajte na výhody

Jedným z dôležitých kritérií je napríklad dostupnosť pobočiek banky v okolí mesta a podnikania. Samozrejme, v súčasnosti je možnosť vyriešiť veľa vecí online, ale návšteve banky sa v určitých prípadoch nevyhnete. Ak často manipulujete s hotovosťou, bude pre vás dôležité aj to, aké sú možnosti uskutočňovania vkladov a výberov hotovosti z bankového účtu. Väčšinou je to spojené s vyšším poplatkom. Rovnako myslite aj na možnosti realizácie platobného styku – možno sú pre vás dôležité aj transakcie v cudzej mene, kde potrebujete konverziu prvej meny na druhú mať nastavenú čo najnižšie. Veľmi dôležité sú aj možnosti financovania, ako záporný zostatok účtu, kreditná karta alebo úvery. Banka takéto flexibilné financovanie neposkytne hocikomu – niekde musíte mať výsledky za jedno účtovné obdobie, inde minimálne za dve. Dajte si preto pozor predovšetkým na to, v akej výške môžete úver od banky čerpať, aká je forma jeho zabezpečenia, aké sú podmienky a aká je výška úrokov.