Máte v budúcnosti sny a predstavy, na ktoré potrebujete väčší obnos peňazí? Niekedy môže byť šetrenie naozaj náročné, hlavne ak máte počas mesiaca množstvo výdavkov a nižší príjem. Ak si financie správne rozdelíte, dá sa ušetriť naozaj dosť. Vyskúšajte pravidlo 50-30-20, o ktorom sa dočítate viac v tomto článku.

Pravidlo 50-30-20 – ušetríte tak množstvo financií! (Foto: unsplash.com)

Čo je pravidlo 50-30-20?

Je to jednoduchý rozpočtový plán, ktorý dokáže pochopiť a dodržiavať pravdepodobne každý. Ak máte problém so spravovaním financií, tak to môže byť na začiatok jednoduchý návod, aby ste sa do toho dostali. Spočíva to v tom, že 50 % zo svojho príjmu využijete na pokrytie všetkých nevyhnutných výdavkov. Nájom, energie, hypotéka, benzín a potraviny. Ak by ste presiahli 50%, tak musíte nájsť spôsob ako ušetriť alebo ako zvýšiť príjem.

30% z mesačného príjmu môžete použiť na to, aby ste mali zo života radosť. Na návštevu reštaurácií, výlety, návštevy, darčeky alebo kultúru. No a zvyšných 20% použijete na investovanie alebo úspory. Je to najdôležitejšia časť celého príjmu, ktorá zabezpečuje váš stav financií do budúcnosti.

Prehľad v príjmoch a výdavkoch

Aby ste mohli túto metódu zaradiť do svojho života, musíte mať prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch. S tým vám môže pomôcť zapisovanie všetkých príjmov a výdavkov do tabuliek alebo na papier. Množstvo bánk teraz ponúka funkciu, kde sa vám graficky zobrazia všetky príjmy a výdavky za aktuálny a predošlé mesiace. Takto si viete sledovať vašu bilanciu a zároveň si porovnáte, o koľko ste sa v práci s financiami zlepšili.

Nezabúdajte ani na sporenie a dôchodok

Finax recenzie hovoria jasne, skúsenosti ich klientov sú viac ako priaznivé. Spoznajte aj vy výhody Finaxu, ale aj prípadne nevýhody, ktoré je dobré poznať vopred.