Máte v budúcnosti sny a predstavy, na ktoré potrebujete väčší obnos peňazí? Niekedy môže byť šetrenie naozaj náročné, hlavne ak máte počas mesiaca množstvo výdavkov a nižší príjem. Ak si financie správne rozdelíte, dá sa ušetriť naozaj dosť. Vyskúšajte pravidlo 50-30-20, o ktorom sa dočítate viac v tomto článku.

Pravidlo 50-30-20 – ušetríte tak množstvo financií! (Foto: unsplash.com)

Čo je pravidlo 50/30/20?

Je to jednoduchý rozpočtový plán, ktorý dokáže pochopiť a dodržiavať pravdepodobne každý. Ak máte problém so spravovaním financií, tak to môže byť na začiatok jednoduchý návod, aby ste sa do toho dostali. Spočíva to v tom, že 50 % zo svojho príjmu využijete na pokrytie všetkých nevyhnutných výdavkov. Nájom, energie, hypotéka, benzín a potraviny. Ak by ste presiahli 50%, tak musíte nájsť spôsob ako ušetriť alebo ako zvýšiť príjem.

30% z mesačného príjmu môžete použiť na to, aby ste mali zo života radosť. Na návštevu reštaurácií, výlety, návštevy, darčeky alebo kultúru. No a zvyšných 20% použijete na investovanie alebo úspory. Je to najdôležitejšia časť celého príjmu, ktorá zabezpečuje váš stav financií do budúcnosti.

Prehľad v príjmoch a výdavkoch

Aby ste mohli túto metódu zaradiť do svojho života, musíte mať prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch. S tým vám môže pomôcť zapisovanie všetkých príjmov a výdavkov do tabuliek alebo na papier. Množstvo bánk teraz ponúka funkciu, kde sa vám graficky zobrazia všetky príjmy a výdavky za aktuálny a predošlé mesiace. Takto si viete sledovať vašu bilanciu a zároveň si porovnáte, o koľko ste sa v práci s financiami zlepšili.

Nezabúdajte ani na sporenie a dôchodok

Finax recenzie hovoria jasne, skúsenosti ich klientov sú viac ako priaznivé. Spoznajte aj vy výhody Finaxu, ale aj prípadne nevýhody, ktoré je dobré poznať vopred.

Myslite na to, že veľkú časť peňazí viete ušetriť práve v domácnosti. V článku 15 praktických tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti na stránkach o bývaní nájdete praktické rady a tipy, ako ušetriť nemalé peniaze.