Peniaze sa týkajú celého nášho života, všetkých oblastí a potrebujete ich na akúkoľvek činnosť. O čo viac sú dôležité pri štartovaní s podnikaním, s činnosťou, ktorá prináša riziko, no zároveň ste si vlastným šéfom. Získavanie financií je zložitý proces, na ktorý treba veľa trpezlivosti. Medzi podnikateľmi koluje mýtus, že vám dá banka peniaze najskôr pol roka po tom, ako začnete s podnikaním. Nie je to pravda. Ďalšie informácie o financiách k podnikaniu sa dočítate v článku.

Získavanie financií na začiatku podnikania (Foto: unsplash.com)

Ako prvé zvážte svoje výdavky

Tie by mali byť súčasťou podnikateľského plánu. Ten vychádza z reálnych predpokladov. Treba rátať napríklad s tým, či idete do vlastných priestorov, využite napríklad prenájom kancelárii, ale aj to, či potrebujete vlastné vozidlo. Zvážte aj to, aké to bude, rozdiel je v tom, či potrebujete dodávku alebo napríklad opel astra.

Ako sa dostať k peniazom z banky

Je viacero spôsobov, ako získať peniaze z banky na podnikanie. Môžete si k účtu vybaviť v banke povolené prečerpanie, čo znamená, že sa rýchlo dostanete k nižšiemu obnosu peňazí. To sa hodí hlavne vtedy, ak sa chystáte podnikať v službách. Nevýhodou je, že je úrokové zaťaženie oveľa vyššie, ako pri iných spôsoboch. Preto by ste mali nad ním premýšľať iba v prípade, že máte deficit peňazí len na krátke časové obdobie.

Ďalším spôsobom je investičný úver, ktorý dá banka začínajúcim podnikateľom na konkrétny účel. Výhodou sú nižšie náklady, nevýhodou je, že je vhodnejší na dlhodobú investíciu. Lízing je tiež dostupným spôsobom, kedy si môže podnikateľ financovať stroje.

Premýšľajte predtým, než si požičiate

Požičiavanie financií je záväzkom, ktorého sa len tak ľahko nezbavíte a musíte nad tým popremýšľať predtým, než si ho zoberiete. Ako prvé si urobte kvalitný biznis plán, ktorý banke predložíte a zahrňte do neho všetky náklady. V pláne nezabudnite ani na personál a seba. Pred začiatkom podnikania si naplánujte každú jednu položku a všetko, čo sa len dá. Samozrejme, nastanú aj nečakané situácie, no takto budete lepšie pripravení.