Možno ste s ňou prišli do kontaktu hneď po skončení štúdia a zamestnaní sa v prvej práci, možno ešte skôr, keď ju za vás uzatvorili vaši rodičia. V súčasnosti sa uzatváraniu životných poistiek venuje veľké množstvo finančných poradcov a možno ju už niektorý z nich ponúkol aj vám. Môžete mu veriť, alebo ide iba o dobrý marketing?

Uvažujete, či uzatvoriť životnú poistku? Kedy a komu sa oplatí
(zdroj: unsplash.com)

Poistkou nenašetríte

V prvom rade si treba uvedomiť, že životná poistka je druh poistenia, nie sporenia. Všetky produkty životného poistenia, ktoré obsahujú aj sporiacu zložku, sú prinajmenšom podozrivé a my ich veľmi neodporúčame. Šetriť na budúcnosť si môžete skôr prostredníctvom iných a výhodnejších produktov. Pri životnej poistke totiž zaplatíte na poplatkoch viac, ako pri klasických sporiacich produktoch, ktoré sú určené primárne na sporenie. Namiesto kapitálového alebo investičného životného prostredia teda radšej zvoľte iný, skutočne kvalitný sporiaci produkt.

Ak máte hypotéku

Ďalej si určite pred uzatvorením životnej poistky ujasnite, prečo takú poistku potrebujete, či ju vôbec potrebujete a čo od nej očakávate. Napríklad v prípade, že máte hypotéku, je uvažovanie o životnej poistke na mieste, pretože v prípade vašej smrti obvykle prechádza platenie úverov na najbližších príbuzných a vyplatenie životného poistenia im môže túto situáciu výrazne uľahčiť. Ak ste mladý a zdravý človek bez záväzkov, nemusíte sa hneď poisťovať iba pre prípad smrti. V niektorých situáciách stačí aj pripoistenie pre prípad kritických chorôb alebo trvalých následkov úrazu. Nikdy neviete, čo sa môže stať a niekedy je lepšie počítať s tou horšou možnosťou.

Oplatí sa pre živiteľa rodiny

Nedá sa jednoznačne povedať, kto si má a kto si nemusí uzatvoriť životné poistenie. Vo všeobecnosti platí, že čím je vaša závislosť od mesačného príjmu vyššia, tým sa životné poistenie stáva dôležitejším. Môžete si k nemu napríklad pridať množstvo doplnkových poistení, jedným je trebárs poistenie úveru. Výhodné to je napríklad pre živiteľa rodiny. Pri životnom poistení platí ešte jedna zásada: je potrebné uzatvoriť ho čo najskôr. Bude totiž nielen výhodné, ale aj lacnejšie. Ak totiž nastúpi vek a zdravotné problémy, životné poistenie sa stáva drahším a drahším. Dávajte si pozor aj na krytie, pretože ak máte životné poistenie s nedostatočným krytím, je to vlastne skoro to isté, akoby ste ho nemali. Ak teda máte pochybnosti, pretože ste svoju životnú poistku uzatvárali za zvláštnych okolností a sprostredkoval vám ju človek, ktorému stopercentne nedôverujete, dajte si ju radšej prezrieť odborníkom.