Asi neexistuje človek, ktorý by si nechcel pravidelne odkladať nejakú sumu peňazí. Už menej ľudí však toto predsavzatie realizuje a aj praktikuje dlhšie, než pár mesiacov. Problémom obvykle býva, že máme očakávania nastavené príliš vysoko a cieľ sa reálne nedá splniť. Ako to teda urobiť tak, aby sa to podarilo preniesť do nášho bežného života?

Sporenie v každodennom živote – ako sa naučiť neutratiť celú výplatu za pár dní
(zdroj: unsplash.com)

Zreálnite svoje očakávania

Šetrenie vôbec nemusí byť zložité a náročné. Niekedy stačí iba zmena návykov, či spôsobov míňania. Ak chcete začať šetriť efektívne, nie iba hypoteticky, spočítajte si každý mesiac pravidelné príjmy a výdavky, ako bývanie, stravu, dopravu, platby za internet, telefón a iné záležitosti, na ktoré bežne utrácate. Vďaka tomu budete vedieť, akú sumu ste schopní odkladať si. Odborníci z oblasti financií radia využívať financie v pomere 50/30/20 – pravidlo 50/30/20, o ktorom sme už písali. Platí, že 50 % príjmu potrebujete vyčleniť na nečakané výdavky, 30 % na kúpu čohokoľvek, čo vám urobí radosť a 20 % na sporenie. Ak by vám v takomto prípade vypadol príjem, mali by ste mať odložených dosť peňazí približne na šesť mesiacov. Ak už nakúpiť, tak online a využiť aj zľavové kupóny.

Cestujte MHD alebo bicyklom

Stanovte si každodenné alebo mesačné výdavky, ktoré viete znížiť. Napríklad v prípade stravy, ktorá býva u väčšiny ľudí najväčším výdavkom, sa dá ušetriť tým, že si urobíte jedálniček na celý týždeň dopredu, prípadne napíšete nákupný zoznam, ktorého sa budete držať. Ak vynecháte trebárs jeden mesiac slané, ďalší sladké pochutiny, ďalší balené vody, opäť niečo ušetríte. To isté platí, ak si budete obedy do práce variť a nechodiť do reštaurácií. Asi najťažšie je zriecť sa pohodlia v podobe cestovania do práce autom. Faktom však je, že mestskou hromadnou dopravou vás to vyjde mesačne o niekoľko desiatok eur menej.

Nemusí byť veľa, ale pravidelne

Správny cieľ dokáže byť tým najsilnejším motivátorom. Vymyslite si, čo si chcete za usporené peniaze kúpiť – nové auto? Budúce štúdium vášho dieťaťa? Dôležité je aj odkladať si pravidelne. Aj malá, no pravidelná suma vás potom vo výsledku môže milo prekvapiť. Nastavte si teda na svojom účte trvalý príkaz, ideálne pár dní po výplate a nie na konci mesiaca z toho, čo na účte zostalo. Nezabudnite si urobiť aj prehľad sporiacich produktov a vybrať taký, ktorý vám bude sporenie zhodnocovať. Nenechávajte si úspory doma alebo na bežných účtoch – radšej ich investujte alebo vložte na sporiace produkty, kde sa vám budú peniaze aj zhodnocovať. Čoraz populárnejším je Finax – potvrdzujú to aj skúsenosti klientov, môžete investovať hoci 20 eur mesačne.